Rubrika: Cestování

Oblíbené cestování

Vždycky jsem snila o tom, že ze mě bude vášnivá cestovatelka. Jako malé dítě jsem měla pořízené dva deníky, kam jsem si psala, když jsem někam s rodiči cestovala. Tedy sice to nebylo žádné nic extra, jak je to nyní, že lidé cestuji po celém světě, ale byla jsem ráda, když mě maminka s tatínkem vzali na nějaké české hrady a zámky. A cestování pro mě byla velká záliba a taky koníček. Nedokázala jsem si představit, že bychom třeba dva týdny byly bez nějakého výletu a byla jsem taky velmi ráda, že i mí rodiče na tom cestování byli závislí. Takže se mohu pochlubit tím, že v sedmi letech jsem už měla objeté snad všechny hrady a zámky v naší České republice. Jezdili jsme tam velmi často, například na hradě Kokořín jsem byla už třikrát. A protože tam se mi líbilo nejvíce. Musím říct, že nejvíc a jsem si oblíbila zámky.

Cestování miluji.

Třeba zámek Hluboká. Tam jsem byl a už tolikrát, že bych to ani ne počítala. Nicméně ale tak jako dítě jsem ráda cestovala tam, kde jsou krásné dětské věci. Byli jsme už několikrát v dětských koutcích. Tam mě to moc baví a jako dítě jsem si to velmi užívala. Kolikrát jsme tam i někde v hotelu přespali. A nyní si říkám, že až budu pracovat a budu mít hodně peněz, tak budu cestovat taky.

V letadle jsem byla mnohokrát.

Samozřejmě, že vezmu někdy své rodiče sebou, ale chtěla bych sama procestovat svět. Protože mí rodiče prý už nikam daleko moc cestovat nechtějí. Tak jsem si řekla, že budu cestovat sama. Chci procestovat celou Afriku a jižní Ameriku. Tady ty dva kontinenty jsou můj sen. Tak jsme zvědavá, jestli si na tyto skvělé a velké cesty ušetřím. Nebo jsem si řekla, že budu psát deníky z cest a třeba mi vyjdou pak knižně. A já pak takhle za peníze budu moct cestovat stále dokola, dokud mě to nepřestane bavit. No, pokud někdy mě to přestane bavit. Jiné koníčky než cestování, totiž nemám. A vás baví cestování? Kam byste nejraději cestovali? Moje první samostatná cesta bude někam k moři, kde si pořádně odpočinu.

Categories: Cestování

Zajímavosti na Křivoklátsku

Hrad Křivoklát kdysi býval významným královským sídlem, a tak bychom mohli Křivoklátsko považovat svým způsobem za důležitý prostor, který ovlivňoval dění ve střední Evropě. Dnes je tato oblast turisty spíše opomíjena, i když se o ní ví, že je tu překrásná příroda a další zajímavá místa k vidění. Přemýšlíte-li nad tím, kam se vydat na prodloužený víkend, a kde načerpat sílu a odhodit stresovou zátěž z uplynulých dnů, máme pro vás tip na několik lokalit, o kterých někteří lidé nemají ani tušení:

hrad Křivoklát

Úsek Běleč – Sýkořice – Zbečno – Klíčava – tuto trasu doporučujeme projet na kole, auto ponechat v Bělči a vyrazit z kopců a do kopců. Čeká vás sice převýšení, ale zvládnutelné v tomto poměrně krátkém úseku. Nejzajímavější místa na trati jsou Masarykova vyhlídka v Sýkořici, náměstí ve Zbečně a odbočka směrem na Klíčavu. Klíčava je vodní dílo, které dodává pitnou vodu lidem z Kladenska a Rakovnicka a za slunečného počasí je pohled na vodní hladinu a železobetonovou hráz velmi působivý.

údolí Berounky

Vyhlídka Stříbrný luh – tu najdete nedaleko městečka Roztoky u Křivoklátu, kousek od vlakového nádraží po proudu Berounky. Je tu k dispozici lavička a nezapomeňte s sebou fotoaparát na panoramatické snímky.

Branov – v okrajové osadě V Luhu, nedaleko Branova, se nachází Pamětní síň spisovatele Oty Pavla. Můžete se svézt přívozem na druhý břeh do Nezabudic a popojet k hospodě U Rozvědčíka, která zapadá do prostředí, o němž Ota Pavel psal. Zároveň si nenechte ujít výstup z Branova k hradišti Branov, známému i pod názvem Propadený zámek. Jsou odtud opět nádherné výhledy na řeku a blízké kopcovité a zalesněné údolí.

Rozhledna Velká Buková – a zalíbí-li se vám na Křivoklátsku daleké rozhledy, můžete je doplnit pohledem z této vyhlídkové stavby, kterou najdete na opačném břehu řeky mezi Roztoky a Křivoklátem.

Categories: Cestování

Cestování za pár kaček není vzdušný zámek

I když cestování první třídou a přespávání v drahých hotelích má své kouzlo, většina z nás nemá rozpočet na to, aby tímto způsobem zcestovala svět. A vlastně to ani není ono. Proto se v posledních letech rozmohl fenomén nízkonákladového cestování, které umožní cestovateli jak navštívit co nejvíce zemí světa při co nejnižších nákladech a navíc díky tomu poznat lidi a zažít dobrodružství, které by mu při cestování s cestovkami nejspíš uniklo.pohodlný gauč.jpg
Od té doby, co byl téměř celý svět pokryt internetovou sítí se hovoří o zkracování vzdálenosti mezi lidmi. Z původní metafory, která se vztahovala čistě na možnost komunikace, se stala doslovná pravda poté, co vznikly internetové stránky spojující cestovatele napříč naší modrou planetou. V kombinaci s levnými letenkami a jinými možnostmi dopravy pak lze hovořit o opravdovém zjednodušená možností pohybu, a to prakticky kamkoliv.
Jak se přesunout
Když víš, kde hledat, najdeš. Od levných last minute letenek přes svezení autem s někým, kdo jede do tvé cílové destinace až po stopování čehokoliv, co má kola nebo křídla. Speciálně na posledně jmenovaný způsob se zaměřuje každoročně pořádaná akce pro nadšené cestovatele s názvem LowCostRace, kde se soutěžící skupiny předhánějí v tom, kdo z nich si stopne kurióznější dopravní prostředek, například loď, metro nebo balón.
Pro ty konzervativnější z nás jsou připraveny servery, které se specializují na spolujízdu, ačkoliv i tento způsob vyžaduje jistou míru přizpůsobivosti, neboť se zde cestovatel spoléhá na lidi, které nikdy předtím neviděl a musí být schopen v případě nouze změnit plán. Pro tento způsob cestování je vhodné využít specializované weby, kde se sdružují spolehliví řidiči i cestující, kteří se navzájem hodnotí a snižují tím riziko nepředvídatelnosti. Jinou možností je samozřejmě cesta vlakem nebo autobusem, které stále vyjdou na přiměřený peníz a navíc vás celkem spolehlivě dovezou tam, kam právě potřebujete.dva cestovatelé.jpg
Kde přespat
Možností na přespání je poměrně dost. Má-li cestovatel k dispozici nějaký ten peníz, má na výběr z vícero variant, jako jsou hotely nebo jejich levnější varianta v podobě hostelů. Pokud je vaším cílem proniknout více do místní komunity, je možné využít placené ubytování doma u někoho z místních, kteří se sdružují na serveru Airbnb.com.
Pakliže hledáte nějakou bezplatnou variantu, ideálním způsobem je bezplatné přespání u místních, které lze najít buďto tak, že prostě zazvoníte u nejbližších dveří a budete doufat, že ve vámi zvoleném domě nebydlí masový vrah, anebo se opět spolehnete na internet a osvědčenou stránku Couchsurfing. Jedná se o server, na němž uživatelé z celého světa nabízejí k přespání svůj gauč. Je to zdarma a díky podrobným profilům a hodnocením ostatních cestovatelů se jedná o poměrně bezpečnou záležitost.
Co jíst a pít
Existuje řada způsobů, jak se na cestách stravovat, aniž byste přišli na mizinu. Ačkoliv to průvodce nedoporučují, jednou z levných (a dokonce i bezpečných) alternativ je stravování na ulici. I kdyby úroveň hygieny nebyla úplně z nejlepších, vaše zdraví s největší pravděpodobností nijak zvlášť neohrozí. Alternativou je vařit si sám z místních surovin. V tomto případě máte hygienické podmínky a zpracování plně pod vaší kontrolou.
Pakliže nevěříte pouličnímu jídlu ani svým kulinářským schopnostem, nechte si od místních doporučit nějakou nepříliš drahou místní restauraci, nebo se nechte pozvat přímo k nim domů. Jedná se o velkou poctu, která se neodmítá.

Categories: Cestování