Rubrika: Zvířata

Zakrslý králík jako mazlíček

Každý z nás když byl malý si vroucně přál svého domácího mazlíčka. Někoho o koho by se mohl strat. Svého nejlepšího přítele. Ať už to měl být pes nebo tu zmiňovaný zakrslý králík nebo křeček. Lidé jsou odjakživa druhové společenští. A pokud jsou sami o to vyhledávají více společnost zvířecí. Ať už jde o jakýkoliv druh. Ale ne každý má čas třikrát denně vyvenčit psa. Nebo mu prostě není po libosti uklízet po kočce její zaneřáděný domeček. Zakrslý králík není žádné malé zvíře jako třeba křeček nebo myš. Dá se vzít do náruče a pořádně se můžete vzájemně pomazlit. Můžete, ale také nemusíte ho s sebou brát ven.

králíček

Dokonce se dá natolik vycvičit, že s Vámi bude sledovat Váš oblíbený seriál z gauče. A olizovat Vám přitom ruku. Chce to jen trochu trpělivosti a poskytnout mu notnou dávku lásky a něhy. A on nebo ona Vám to zaručeně oplatí jak jen budou moci. Pokud se tedy pro něj rozhodnete je důležité učinit nějaká vhodná opatření. Nejprve si zjistit jestli nejste alergičtí na králičí srst. Pokud ne máte na půl vyhráno. Další kam Vás kroky povedou bude prodejna pro domácí mazlíčky. A můžete začít s výběrem vhodné klece. Čím bude větší, tím pro něj lepší. Králík bude mít dostatek pohybu a volnosti. Ale pamatujte na jednu věc.

domácí králík

Že čím větší klec tím větší bude i Váš miláček. A to i v případě, že je opravdu zakrslý. Nebyl by to první případ, kde by jste si domněle domů přivezli zakrslého a za dva roky by z něj byl králík na pekáč. A to myslím ve smyslu jeho velikosti. Neváhejte si tedy ověřit jeho původ a rodiče. Takže jako první věc klec. Dost velkou a z kvalitního materiálu. Za další napáječku na vodu. Misku na speciální krmivo. A není od věci mít krmelec na seno. Protože máte jistotu, že si to králík nepočůrá. Také není na škodu mít v kleci domeček. Kam se v případě potřeby může skrýt nebo si jen odpočinout. Seno a vodu musí mít vždy čerstvé a v dostatečném množství. Můžete přidat listovou i kořenovou zeleninu čerstvou. Ale ze začátku postupně po malých kusech. Nechte ho zvykat si na ní. A také nezapomeňte na závěsnou kamennou sůl. A vitamíny a minerály, které se dají připevnit na klec. Pokud je králík dlouhosrstý tak i kartáč. A také kleštičky na drápy. 

Categories: Zvířata

Chcete si pořídit kočku? Tohle byste měli vědět!

Na první pohled by se mohlo zdát, že kočky jsou celkem nenáročným mazlíčkem, který půlku dne prospí, a tu druhou tráví procházením se po bytě. A koťátka, ach jak ta jsou roztomilá! Zachránit kočku z útulku je navíc dobrý skutek, protože útulky praskají ve švech, a nachází se v nich i spousta krásných koťátek.

Ano, kočky jsou vážně úžasným mazlíčkem, avšak bez práce to s nimi zkrátka nebude. Pořídit si kočku není jen tak. Ačkoliv jsou do jisté míry soběstačné, a nemusíte je cvičit, jsou to nároční mazlíčci, kteří vyžadují vždy jen to nejlepší. Na co se tedy připravit?

kotě v trávě

Vybavení

Pokud jste mysleli, že postačí miska na žrádlo, a nějaká stará deka, jste vedle. Misky na krmení jsou samozřejmě nutné, avšak místo staré deky vám kočka nejspíš bude spávat v posteli, či na gauči, a tak je kromě příjemného pelíšku potřeba pořídit i váleček na chlupy. Mimo to mají kočky velmi ostré drápky, které si velmi rády někde brousí, a tak nezapomínejte ani na škrabadlo (i když je možné, že stejně raději využije opěrku vaší pohovky). Kočky velmi rychle pochopí, co je to kočičí záchodek, a budou jej umět používat, ale musíte jej pravidelně čistit. Některé kočky dokonce odmítají použít kočičí toaletu, pokud není vyčištěna po každé jejich potřebě, a tak se připravte na to, že občas najdete kočičí bobek před toaletou. Udělala to vaše kočka na truc? Pravděpodobně ano. Nezapomeňte se tedy vybavit dostatečným množstvím steliva, ale také kvalitního krmení, kočičí trávou, a nějakými těmi hračkami. 

kočka a baňky

Péče

Kromě toho, že budete kočku pravidelně krmit, čistit jí záchod, a mazlit se s ní kdykoliv si vzpomene, potřebuje i veterinární péči, takže jí co nejrychleji najděte nějakého toho zvěrolékaře. Pro začátek bude nutné odčervení, a očkování. Později pak kastrace, a pokud ji občas pustíte ven, tak i odblešení. Není to levná záležitost, ale za své léky také platíte, nebo ne?

Categories: Zvířata

Zvířata vhodná do bytu

Snad každé dítě zatouží alespoň jednou v životě o chovu nějakého domácího mazlíčka. Pokud bydlíte v bytě, jste výběrem zvířátka trochu omezeni, avšak nemusíte zoufat. Existuje mnoho zvířátek vhodných pro chov v bytě, mezi kterými si můžete vy nebo vaše ratolest vybrat.
Akvarijní rybky
Rybičky jsou zvířata doporučovaná pro lidi žijící ve stresu. Pohled na akvárium plné rybiček je totiž velmi uklidňující záležitost. Můžete si vybrat akvárium sladkovodní nebo mořské. Chov rybiček není nijak náročný, akvárium stačí pravidelně čistit a rybičky krmit. Pokud máte obavu, že budete na krmení rybiček zapomínat, nebo býváte na cestách, můžete zakoupit automatické krmítko, které stačí jednou za čas doplnit. Krmítko poté samo rybičky krmí v intervalu dvanácti nebo čtyřiadvaceti hodin, nastavit můžete i velikost krmné dávky.
Terarijní zvířata                                       
Hadi, želvy, agamy a různé jiné ještěrky můžete také chovat v teráriu v bytě. Tejně jako u akvárií stačí terárium pravidelně čistit a zvířatům zajistit potravu.
zakrslý králík
Chlupáčci v kleci
Do bytu je vhodné koupit také křečky, zakrslé králíčky, pískomily a podobné hlodavce včetně potkanů. Klec se vystýlá pilinami a senem, které je vhodné často měnit. Potrava lze také vyřešit formou krmítek a pítek, zvířátko tak nepotřebuje každodenní péči. Pro hlodavce je vhodné také pořídit různé speciální hračky, aby se nenudili a měli zábavu po celý den.
Kočky
U koček je velmi důležitá vhodná volba plemene. Ne každé plemeno je vhodné pro chov v bytě, kde bude trávit veškerý svůj čas. Pokud se i tak rozhodnete pro kočku, je velmi důležité pořídit jí také kočičí toaletu, musí mít svůj bezpečný pelíšek a bezpočet hraček a prolézaček, škrábátek a různých koutů, kde se může schovat. Kočka je temperamentní zvíře a je nutné jí denně věnovat dostatek času ke hře.
malý pejsek
Malá plemena psů
Před koupí psa je vhodné pořádně promyslet, jaké plemeno zvolíte, každé má své specifické vlastnosti a ty je třeba znát. Chov psa v bytě je nejnáročnější. Kromě pelíšku, pravidelného krmení je psa nutné několikrát denně venčit. Je vhodné mít ve venčení nastavený pravidelný režim a minimálně jednu procházku denně udělat o něco delší, aby se pejsek dostatečně vyběhal. Myslete na to, že pohyb potřebují všechna plemena psů. Dále je vhodné mít pro psa dostatečné množství hraček a pokud jste doma, pak se mu i věnovat.

Categories: Zvířata