I když cestování první třídou a přespávání v drahých hotelích má své kouzlo, většina z nás nemá rozpočet na to, aby tímto způsobem zcestovala svět. A vlastně to ani není ono. Proto se v posledních letech rozmohl fenomén nízkonákladového cestování, které umožní cestovateli jak navštívit co nejvíce zemí světa při co nejnižších nákladech a navíc díky tomu poznat lidi a zažít dobrodružství, které by mu při cestování s cestovkami nejspíš uniklo.pohodlný gauč.jpg
Od té doby, co byl téměř celý svět pokryt internetovou sítí se hovoří o zkracování vzdálenosti mezi lidmi. Z původní metafory, která se vztahovala čistě na možnost komunikace, se stala doslovná pravda poté, co vznikly internetové stránky spojující cestovatele napříč naší modrou planetou. V kombinaci s levnými letenkami a jinými možnostmi dopravy pak lze hovořit o opravdovém zjednodušená možností pohybu, a to prakticky kamkoliv.
Jak se přesunout
Když víš, kde hledat, najdeš. Od levných last minute letenek přes svezení autem s někým, kdo jede do tvé cílové destinace až po stopování čehokoliv, co má kola nebo křídla. Speciálně na posledně jmenovaný způsob se zaměřuje každoročně pořádaná akce pro nadšené cestovatele s názvem LowCostRace, kde se soutěžící skupiny předhánějí v tom, kdo z nich si stopne kurióznější dopravní prostředek, například loď, metro nebo balón.
Pro ty konzervativnější z nás jsou připraveny servery, které se specializují na spolujízdu, ačkoliv i tento způsob vyžaduje jistou míru přizpůsobivosti, neboť se zde cestovatel spoléhá na lidi, které nikdy předtím neviděl a musí být schopen v případě nouze změnit plán. Pro tento způsob cestování je vhodné využít specializované weby, kde se sdružují spolehliví řidiči i cestující, kteří se navzájem hodnotí a snižují tím riziko nepředvídatelnosti. Jinou možností je samozřejmě cesta vlakem nebo autobusem, které stále vyjdou na přiměřený peníz a navíc vás celkem spolehlivě dovezou tam, kam právě potřebujete.dva cestovatelé.jpg
Kde přespat
Možností na přespání je poměrně dost. Má-li cestovatel k dispozici nějaký ten peníz, má na výběr z vícero variant, jako jsou hotely nebo jejich levnější varianta v podobě hostelů. Pokud je vaším cílem proniknout více do místní komunity, je možné využít placené ubytování doma u někoho z místních, kteří se sdružují na serveru Airbnb.com.
Pakliže hledáte nějakou bezplatnou variantu, ideálním způsobem je bezplatné přespání u místních, které lze najít buďto tak, že prostě zazvoníte u nejbližších dveří a budete doufat, že ve vámi zvoleném domě nebydlí masový vrah, anebo se opět spolehnete na internet a osvědčenou stránku Couchsurfing. Jedná se o server, na němž uživatelé z celého světa nabízejí k přespání svůj gauč. Je to zdarma a díky podrobným profilům a hodnocením ostatních cestovatelů se jedná o poměrně bezpečnou záležitost.
Co jíst a pít
Existuje řada způsobů, jak se na cestách stravovat, aniž byste přišli na mizinu. Ačkoliv to průvodce nedoporučují, jednou z levných (a dokonce i bezpečných) alternativ je stravování na ulici. I kdyby úroveň hygieny nebyla úplně z nejlepších, vaše zdraví s největší pravděpodobností nijak zvlášť neohrozí. Alternativou je vařit si sám z místních surovin. V tomto případě máte hygienické podmínky a zpracování plně pod vaší kontrolou.
Pakliže nevěříte pouličnímu jídlu ani svým kulinářským schopnostem, nechte si od místních doporučit nějakou nepříliš drahou místní restauraci, nebo se nechte pozvat přímo k nim domů. Jedná se o velkou poctu, která se neodmítá.