Rubrika: Byt

Zbavte se skvrn na koberci jednou pro vždy! Jak vyčistit i ty nejodolnější nečistoty?

Máte po celém bytě koberce? Často řešíte skvrny na kobercích a nemůžete se jich zbavit? Jak si můžete pomoci a to i bez chemických přípravků? 

Zbavte se skvrn na koberci jednou pro vždy! Jak vyčistit i ty nejodolnější nečistoty? 

Mít v bytě koberce se jistě vyplatí, zejména pokud máte sousedy, víte, že díky koberci se tlumí hluk, navíc se koberce i snadno udržují a zajistí vám teplo od podlahy. Jenže na kobercích může ulpět špína, samozřejmostí jsou i skvrny, kterým se zkrátka nikdy nemůžeme zcela vyhnout. Máte navíc v bytě i domácí mazlíčky nebo malé děti? Pak jistě víte, že se koberec může ušpinit velmi rychle. Jak si se skvrnami poradit, aby koberce zůstaly stále dokonale čisté? Nemusíte vždy spoléhat jen na chemické prostředky, zkuste to i přírodně. 

čistý koberec

Jednejte ihned! 

Pokud máte v oblibě koberce, víte, že mají své výhody, ale právě i nevýhody. Jakmile se totiž něco vylije na podlahu, můžete to jednoduše setřít, ale z koberce je skvrny mnohem těžší dostat. Zásadou číslo jedna je včasný zásah. Jakmile zjistíte, že se na koberci objevilo něco, co by tam být nemělo, pusťte se okamžitě do čištění. Zaschlé skvrny se vždy budou hůře odstraňovat, na to nezapomínejte. Koberce by se měly také udržovat pravidelně, důležité je zejména pravidelné vysávání, prach se totiž v kobercích drží. Určitě po nějakém času můžete zvážit i hloubkové čištění koberců. Na malé skvrny si pak berte osvědčené pomocníky. Ne vždy to ale musí být chemické prostředky. 

koberec v bytě

Co vám opravdu pomůže? 

Pokud doma zjistíte, že se na všem koberci nachází skvrna, určitě se ji snažte okamžitě vyčistit. Ovšem pozor, nesnažte se ji kartáčkem nebo hadříkem stírat, je dost možné, že skvrnu ještě více rozmažete. Pokud se vám něco vylije, použijte papírový ubrousek a skvrnu se snažte co nejvíce vysát. Na víno a jiné hodně viditelné skvrny používejte obyčejnou sůl. Tu je nutné na skvrnu nasypat a nechat působit. Sůl následně vysajte a zbytek vyčistěte vodou s kapnou mýdla nebo saponátu na nádobí. 

Koberce skvěle vyčistí i ocet nebo obyčejný šampón na vlasy, vše ale vždy smíchejte s vodou. Velmi dobře působí i citronová šťáva. Nemusíte se tak vždy spoléhat jen na chemické prostředky nebo na čpavek či benzín. I tyhle látky totiž umí vyčistit i odolné skvrny. 

Categories: Byt

Byt po starších lidech

Pokud si dnes člověk kupuje byt po starších lidech, je mnoho věcí, se kterými musí počítat. Nejen byty, ale i rodinné domy po starších lidech mnohdy nebývají v ideálním stavu a tak je potřeba počítat s tím, že vás taková rekonstrukce může vyjít více, než jste počítali. V případě bytu to bude nejen časově ale také po finanční stránce méně náročné, než u rodinného domu. U bytu člověk mnohdy neřeší například střechu nebo fasádu.

Jsou věci, které byste v případě nákupů něčeho takového neměli za žádných okolností zanedbat. Na dané věci je potřeba se zaměřit a to zejména, pokud člověk kupuje dům či byt. Příkladnou věcí je střecha. Pokud to člověk nechá až po koupi, udělá tím velkou chybu.

starý byt

Pokud bychom se zaměřili na byt, je potřeba počítat s tím, že je možné, že bude potřeba udělat celé nové jádro. Člověk může při takové rekonstrukci narazit na mnoho věcí, které si staří lidé schovávali na horší časy. Příkladem může být pod nohama vany schovaná sůl nebo zavařeniny. Není to ale to jediné, co by vás mohlo překvapit. Opravdu je potřeba velká psychická příprava, pokud se rozhodnete zainvestovat do bytu, který je po starých lidech. Pokud kupujete svůj vlastní byt nebo dům, je potřeba se zaměřit například na praskliny, které nejsou úplně ideální. Dívat byste se kromě toho měli také na velikosti místností a jestli na vás dané prostory působí dobře.

starý člověk

Vybavení místností, které se v daném objektu nachází, je něco, čím byste se neměli vůbec zabývat. Nic z toho, co zde vidíte, zde nebude, jakmile se vám bude byt předávat. Je ale dobré zaměřit se na věci jiné, abyste zjistili, v jakém jsou stavu. Lidé si myslí, že je snadné najít ideální byt nebo dům. Bohužel je tomu přesně naopak. Mnohdy člověk musí navštívit více než jednu stavbu či byt, aby opravdu našel to, co pro něj bude ideální. Jistě nastane den, kdy se najde něco, do čeho se rozhodnete jít. Čekání na to pravé jistě k něčemu bude.

Categories: Byt

Nafoukněte váš malý byt

Zaměřte se na minimalismus. Zbavte se zbytečných krámů a složitých vzorů. Pokud máte malý byt, měly by u vás vést čisté linie, jednoduché tvary a světlé barvy. Zejména tóny bílé dokonale prosvítí váš byt a opticky ho zvětší. Pokud přece jen chcete barvy kombinovat, vyberte si jen jednu, kterou můžete mít v různých odstínech. Světlé vyniknou zatímco tmavé se spíše upozadí.dětský pokoj
Nejlepší je si v tomto případě nechat vyrobit nábytek na míru. Díky tomu využijete každý centimetr. Doporučujeme zvolit závěsnou verzi, která je do malých interiéru nejlepší. Prostor bude tak opticky větší, protože vám zůstane volná podlaha.
Pokud si ho však nemůžete dovolit mějte na paměti, že každý kousek, který kupujete, by měl být lehký a rozhodně ne masivní. Ideální volbou bude například pohovka, která má vyšší nohy nebo dnes tolik oblíbený mobilní nábytek. Například kontejner na kolečkách, který můžete přemisťovat dle potřeby.
Pokud disponujete vysokým stropem, můžete si vytvořit patro. Tím vyřešíte třeba spaní a zároveň dostane prostor pod patrem, který můžete využít například jako pracovnu. Ale pozor, pokud máte v noci radši studenější vzduch, využijte patro spíše jako další úložný prostor, než ložnici. Můžete ho pak umístit nad dveře nebo kuchyňskou linku.zrcadlo na chodbě
Zrcadla jsou ideální
Dalším trikem je sjednocení podlah, které by navíc měly mít o něco tmavší barvu než stěny. Dřevo je v našem případě nejlepší. Když k tomu ještě odstraníte příčky, budete překvapeni, jaký je to rozdíl. Byt bude působit vzdušněji a prostorněji. Jednotlivé zóny můžete pak oddělit právě různými barevnými odstíny.
Stěny by neměly být ani holé, ani přeplácené. Obě varianty nejsou do malých prostor ideální. Řešením můžou být jednoduché poličky nebo zrcadla. Druhá varianta je navíc designově velmi atraktivní a interiér příjemně oživí.  Bude to působit útulně a díky tomu, že odráží okolní prostor, také o mnoho větší a světlejší. Stejně tak se nebojte lesklých dekorací, jako jsou třeba samolepky.

Categories: Byt

Pokojové rostliny

Existuje spousta druhů pokojových rostlin, které můžete snadno pěstovat i v bytech. Byty navíc mají tu výhodu, že teplota vzduchu i vlhkost bývají stálé. Pak už záleží jen na tom, kolik prostoru chcete zeleni doma věnovat.
Vysoké rostliny, mezi které patří kupříkladu banánovník, tchýnin jazyk, různé druhy ibišků či kávovník a další, zabírají poměrně značný prostor. Potřebují slunná stanoviště, nejlépe u okna. Pokud se o ně nestaráte a pořádně je nezastřiháváte, mohou Vám přerůst přes hlavu. A to doslova. Je tedy nutné dbát o jejich zastřihnutí, je-li to možné. Též se hůře přesazují a vyžadují velké květináče a spoustu živin. Snadno se tak z nich může stát nevzhledná rostlina.
Pokojová fialka
Nízké rostliny můžete oproti tomu umístit třeba na parapet, skříň či stůl, prostě tam, kde nebudou zase tolik překážet. Nejlepším příkladem jsou pokojové fialky. Krásná a dlouho kvetoucí rostlinka potěší každé oko pěstitele. A co s péčí o ni? Není to nic náročného. Stačí zalévat, přihnojit, přesadit, odstranit špatné lístky a je to. Dejte si však pozor na škůdce či onemocnění této rostliny. Se vším se dá bojovat, jen to chce správný přípravek.
A pro lenochy či zapomětlivé lidi existuje rostlina, která není vůbec náročná. Jedná se o různé odrůdy kaktusů. Některé vyžadují trochu pozornosti, jiné můžete mít jen jak zasazené a občas, když si náhodou vzpomenete, je zalijete. Ono vynechávání zálivky má kupodivu i dobrý vliv na rostlinu. Nechcete-li kaktusy na zimu vyndávat z hlíny a dávat přezimovat do sucha a tmy, aby další rok kvetli, stačí je měsíc či dva prostě nezalít. Poté po pravidelné zálivce většinou vykvetou.
řezané květiny
Pak je tu ještě možnost vázy a květin řezaných, ty ale dlouho nevydrží. Je potřeba je často vyměňovat, což se může prodražit. Pokud však máte zdroj květin zdarma, může Váš byt vypadat každou chvíli jinak, dle toho, jaký druh květiny zrovna zvolíte.

Categories: Byt

Knihovna, okno do duše domácnosti

Vánoce jsou za námi a konečně si můžeme užít tolik potřebný klid, který jsme si neměli možnost vychutnat, nebo dodělat resty, které jsme odkládali.
Noci jsou stále ještě dlouhé, na venkovní procházky, či jiné aktivity moc zima a vy přemýšlíte, kam jste založili tu rozečtenou knihu, na kterou nebyl v předvánočním čase klid? Také odkládáte knihy všude tam, kde je na ně akorát místo? Udělejte s tím jednou pro vždy konec. Pořiďte si knihovnu. Odpadne vám čas strávený hledáním oblíbeného románu po celém bytě.
Knihovna se bude krásně vyjímat v každém vašem pokoji. Vnese do pokoje útulnost a při pohledu na ni, budete mít nutkavou představu se na chvíli zastavit, sednout si a alespoň prolistovat například obrázkové encyklopedie, které ležely někde v koutě a vy na ně už dávno zapomněli, že je vůbec máte.
Odpočinek u napínavé knihy
Knihovna se postará o pořádek. Můžete si knížky seřadit podle abecedy, barvy, velikosti nebo oblíbenosti. Vyniknou na nich všechny svazky a vy si uděláte prostor na místech, kde se před tím válely stohy knih. Konferenční stůl se pod tíhou nebude prohýbat, na záchodě taky přibude volné místo.
Na trhu je nepřeberné množství knihoven.
Knihy, duše domova
Od malých s pár policemi, po velké kusy přes celou stěnu. Pokud nenajdete nic, co lahodí vašemu vkusu, každý stolař si s tím poradí a vyrobí vám knihovnu přímo na míru. Rohové, závěsné, třeba nad sedací soupravou. Můžete si do ní nechat zabudovat například prostor pro televizi, dekorativní lednici na víno či rovnou minibar.
A co takhle si ji rovnou vyrobit? Stačí si pořídit pár dřevěných bedýnek, namořit dle vlastního vkusu nebo potřeby a skládat je vedle sebe nebo nad sebe, dle vlastního vkusu a možností. Vlastnoručně vyrobená knihovna vám bude dělat vždy radost a určitě se v ní najde prostor i na pár oblíbených fotografii či obrázků.
Knihovnu si zamilujete a stane se vaším oblíbeným kusem nábytku.

Categories: Byt