Rubrika: Elektro

Vyberte si vhodný akumulátor

Myslete na to, že hlavně v zimě bude výkon akumulátoru ovlivněn právě chladným počasím. Pokud jezdíte jen občas a na kratší vzdálenosti akumulátor se vám nebude dostatečně dobíjet. V podstatě ho na plnou kapacitu při krátkých jízdách nedobijete nikdy. Pokud budete vozidlo používat pravidelně a na delší cesty akumulátor se vám vždy dobije sám. V letním období problémy s nastartováním mít nebudete, ale v zimním období uděláte dobře, když si baterii dobijete sami a proces přes zimu několikrát zopakujete.
baterie do auta

Před dobíjením akumulátor odpojte a umístěte mimo vozidlo. Dobíjejte jen zakoupenou originální nabíječkou, jinak byste si mohli akumulátor poškodit, v horším případě by mohlo dojít k poranění.

Při dobíjení buďte opatrní. V baterii dochází k chemickému procesu a elektrolyt z baterie by vás mohl poleptat. V blízkosti dobíjené baterie se nepohybujte s otevřeným ohněm. Při připojení baterie si dejte pozor, abyste mezi sebou nevyměnili kabely a abyste dodrželi správnou polaritu. Baterii udržujte stále v čistém stavu.
akumulátor k motorce

Jak vybrat vhodný akumulátor.

Ve vozidle máte na autobaterii vymezeno přesné místo kam ji umístit. Musíte tedy znát v prvé řadě rozměr baterie. Zjistěte si, jaké napětí u vaší baterie potřebujete. Tuto informaci najdete na štítku, který je na baterii. Dalším důležitým údajem bude kapacita. Tyto údaje také naleznete na štítku umístěném na baterii. Pro benzinové motory si vystačíte s kapacitou do 65Ah u dieslu zvolte kapacitu 70Ah a více. Dále si zjistěte, jaký máte startovací proud, který se bude u benzinových motorů opět lišit od dieselových a to z toho důvodu, že diesly jsou silnější.

Počítejte, že životnost baterie se pohybuje kolem pěti let. Protože akumulátory patří mezi nebezpečný odpad, musíte ji zlikvidovat ekologicky. Nejlépe uděláte, pokud ji odevzdáte do sběrného dvora nebo přímo prodejci, který likvidaci zajistí.

Categories: Elektro

Jak ušetřit za elektřinu

Jedním z hlavních způsobů ušetření je, když spíte nebo nejste doma tak vše vypněte z elektriky. Jako je varná konvice, mikrovlnná trouba nebo rádio. I když se zdá že to žádnou energii nežere tak se pletete. Pro snadnější vypnutí je dobré si pořídit prodlužovací kabel který se dá vypnout jedním cvaknutím. Nenechávejte v zásuvce nabíječku na telefon, pokud mobil zrovna nepotřebujete nabít. Myšlenka, žárovkaNechávání ji tam přes noc je zbytečný žrout energie. Pozor si musíme dát i při výběru domácích spotřebičů, protože některé moc úsporné nejsou, a tak přijdete o hodně peněžních úspor. Ušetřit můžete i na praní. Prádlo se vypere i při menších stupních, a přesto bude čisté a voňavé. Naplňte ji co nejvíce prádlem abyste nemuseli zbytečně prát dvakrát, když víte, že se to tam vleze. Je zbytečné prát oblečení které nemáte špinavé ale třeba v létě jen trochu zpocené na moc stupňů. Stačí dát jen program na přeprání. Je moc způsobů, jak šetřit energie. Proč svítit velkým světlem večer u televize, když nám může postačit i menší a vypadá to útulně a klidně. Malá lampička naprosto stačí je to lepší i pro oči, protože nejsou tak namáhané. Můžete si u menšího světla i číst a lépe se u toho usíná.Elektrikář, opravář Dalším způsobem je i počítač který moc šetřivý není. Je lepší pořídit si notebook nebo tablet a nemusíte na něm pracovat jen u stolu. Stolní počítač je pořád zapnutý v elektrice ale notebook ne. Ten nabijete a můžete nabíječku vytáhnout a dál pokračovat v zálibách nebo pracovních činnostech. Ušetřit se ale dá i na vaření je totiž doporučeno, aby při vaření byl hrnec zavřený pokličkou a stačí dát méně vody. Bude to dříve ohřáté a vy tak nevypustíte tolik energie. Asi každý nejlíp ví, co má doma, a hlavně v jakém stavu. Pokud máte zastaralou ledničku nebo pračku je možná nejlepší začít přemýšlet o koupi něčeho nového a úspornějšího.

Categories: Elektro

Monitor dechu pro klidné spaní

Když maminka své miminko nosí v bříšku, nemůže se dočkat, až se narodí. Najednou je na světě a s ním i opravdová starost na celý život. V prvních týdnech života miminka, děsí všechny rodiče syndrom náhlého úmrtí.
Monitor dechu je zařízením, starajícím se o váš klidný spánek, protože během něj hlídá pravidelné dýchání miminka a tak pomůže předejít jak zdravotním potížím, tak syndromu náhlého. Díky vysoké citlivosti snímá dech miminka, kontroluje, jestli správně dýchá. Při zástavě dechu trvající delší dobu, označovanou jako spánková apnoe, nebo v případě, že se sníží frekvence nádechu pod osm za jednu minutu, okamžitě spustí alarm, upozorní na hrozící nebezpečí. Korigovat přístroj lze pomocí kalibrace přístroje. Včas zareaguje na anomálii v dýchání, jakékoliv potíže, aniž by rodiče byli nuceni své miminko ustavičně hlídat a kontrolovat.
Monitor lze instalovat do každé postýlky
Náhlá zástava dechu ohrožuje novorozence přibližně do šesti měsíců věku. Je tedy určen pro děti od narození. Velmi vhodný je obzvláště pro nedonošené či nemocné děti. I když u předčasně narozených dětí je riziko větší, náhlá zástava dechu se může stát také u donošených a zdravých kojenců.
Klidný spánek miminka
Lze vybrat ze tří typů nabízených na trhu.
Deskový monitor dechu má senzor detektoru ve tvaru desky, jak už napovídá označení. Ta se položí pod matraci na rošt do dětské postýlky a je kabelem napojená s analytickou jednotkou. V průběhu spánku se může stát, že již aktivnější miminko se z desky přemístí, z čehož vzniká falešný poplach. Problém lze řešit nákupem dalších desek. Monitor není vhodné umístit do postele, kde spí rodič, docházelo by k nesprávnému snímání. Pozor i na výšku matrace, zde je nutné si parametry ověřit.
Monitor na plenku se připevní klipem přímo. Využívá se především v terénu, je bez kabelů a pro aktivnější děti může být omezující, ale na druhou stranu je řešením pro kojence, která se při spánku více hýbou a u toho cestují.
Monitor dechu s chůvičkou je kombinací právě monitoru a chůvičky. Výhodou je, že jde o propojení s vysílačkou, pomocí které lze miminko přímo poslouchat.
V případě, že máte zcela nový přístroj, je správně seřízen, a tedy kalibrace se již neprovádí. Servis a kalibrace je doporučován u již používaných monitorů dechu. Po uplynutí dvou let by měl být přístroj zkontrolován. Kalibrace se provádí u výrobce.

Categories: Elektro

Levná elektronika ze zahraničních e-shopů

Drony, tablety, mobilní telefony ale i sluchátka nebo hodinky, to jsou nejčastější objednávky ze zahraničních e-shopů. Mnohdy nás mohou upoutat nižší cenou než v tuzemských obchodech. Většinou jde ale o neznámé výrobce. Internetové obchody jako například Aliexpress nebo Wish už jsou v Česku velice známé. Nabízí se ale otázka, jestli opravdu ušetříme a uděláme dobrý obchod nebo sice zaplatíme nižší cenu, ale domů nám nakonec přijde výrobek, který nakonec třeba nepůjde ani zapnout.
Dron, elektronika
Vyplatí se nakupování na zahraničních e-shopech?
Odpověď zní: Ano, pokud se jedná o drobnou elektroniku v částkách zhruba pod 1000 korun. Pokud se jedná o vyšší částky a tím pádem nejspíš i o větší elektroniku je nutné ověřit si vybraného prodejce v recenzích a důkladně prostudovat popis výrobku. Přece jen, mnohdy nedostanete ani žádnou účtenku nebo záruční list (vše bývá v elektronické podobě) a soudě dle doby dopravy předpokládám, že i případná reklamace se může pěkně protáhnout. V tomto případě se tedy nejspíše více vyplatí zajít si do kamenné prodejny, popřípadě objednávat z českého internetového obchodu.
Jestli ale potřebujete sehnat např. již zmíněná sluchátka a místní ceny se vám zdají vysoké, tak jsou tyto e-shopy dobrá volba. Musíte ale počítat s nižší kvalitou (na úkor nízké ceny), dlouhou dodací lhůtou a často také s žádným návodem k použití/zapnutí. Výrobky jsou ale často napodobeninami velkých značek, takže jestli zrovna nechcete utrácet, tak můžete vyzkoušet tyto produkty.
Laptop, mobil, brýle
Jak je to s reklamacemi a zárukou?
Možnost reklamace zde samozřejmě je, ovšem jak jsem již zmínil, je to „běh na dlouhou trať“. Prodejci sice můžou komunikovat rychle, ale v případě výměny zboží nebo zaslání nového si počkáte minimálně stejnou dobu jako při první objednávce.
Se zárukou to může být složitější. Každý výrobce by ale měl mít uvedené obchodní podmínky na svých stránkách. Pokud ale ani tam nic nenajdete zkuste se obrátit na různá česká internetová fóra.

Categories: Elektro