Na první pohled by se mohlo zdát, že kočky jsou celkem nenáročným mazlíčkem, který půlku dne prospí, a tu druhou tráví procházením se po bytě. A koťátka, ach jak ta jsou roztomilá! Zachránit kočku z útulku je navíc dobrý skutek, protože útulky praskají ve švech, a nachází se v nich i spousta krásných koťátek.

Ano, kočky jsou vážně úžasným mazlíčkem, avšak bez práce to s nimi zkrátka nebude. Pořídit si kočku není jen tak. Ačkoliv jsou do jisté míry soběstačné, a nemusíte je cvičit, jsou to nároční mazlíčci, kteří vyžadují vždy jen to nejlepší. Na co se tedy připravit?

kotě v trávě

Vybavení

Pokud jste mysleli, že postačí miska na žrádlo, a nějaká stará deka, jste vedle. Misky na krmení jsou samozřejmě nutné, avšak místo staré deky vám kočka nejspíš bude spávat v posteli, či na gauči, a tak je kromě příjemného pelíšku potřeba pořídit i váleček na chlupy. Mimo to mají kočky velmi ostré drápky, které si velmi rády někde brousí, a tak nezapomínejte ani na škrabadlo (i když je možné, že stejně raději využije opěrku vaší pohovky). Kočky velmi rychle pochopí, co je to kočičí záchodek, a budou jej umět používat, ale musíte jej pravidelně čistit. Některé kočky dokonce odmítají použít kočičí toaletu, pokud není vyčištěna po každé jejich potřebě, a tak se připravte na to, že občas najdete kočičí bobek před toaletou. Udělala to vaše kočka na truc? Pravděpodobně ano. Nezapomeňte se tedy vybavit dostatečným množstvím steliva, ale také kvalitního krmení, kočičí trávou, a nějakými těmi hračkami. 

kočka a baňky

Péče

Kromě toho, že budete kočku pravidelně krmit, čistit jí záchod, a mazlit se s ní kdykoliv si vzpomene, potřebuje i veterinární péči, takže jí co nejrychleji najděte nějakého toho zvěrolékaře. Pro začátek bude nutné odčervení, a očkování. Později pak kastrace, a pokud ji občas pustíte ven, tak i odblešení. Není to levná záležitost, ale za své léky také platíte, nebo ne?