Pravděpodobně úplně nejvíc předsudků a různých fám ze všech hudebních stylů panuje právě kolem metalu. Není se také čemu divit, metal patří mezi nejtvrdší typy hudby, jeho představitelé a fanoušci mají rádi hudbu pořádně nahlas a svým jedinečným stylem často až budí hrůzu. Většina lidí si metalistu spojí hlavně s černým, převážně koženým oblečením a velkými černými koženými botami. Přesně kombinace temného vzhledu a tvrdé, pro někoho až strašidelné, hudby stojí za různými fámami ohledně metalistů.

hard rock

Všichni metalisté jsou zároveň vyznavači ďábla

Samozřejmě tomu tak není, i když existují subžánry metalu, ve kterých se hudební skupiny zabývají mystikou, okultismem nebo až satanismem. Tyto kapely mají ale většinou poměrně malou fanouškovskou základnu a tvoří absolutní minimum všech metalistů.
 

Metalisté jsou povaleči, kteří jenom chlastají

I tohle je jeden z názorů, se kterým se spousta metalistů denně setkává. Jako u prvního předsudku, i zde není pravda, že by metalisté nějak výrazně v konzumaci alkoholu nebo povalečství vynikali nad fanoušky ostatních žánrů. Široká veřejnost si alkohol s metalem spojila asi hlavně díky různým rockovým a metalovým hvězdám, které se netajily svojí láskou k alkoholu a drogám, z čehož vznikl názor, že všichni metalisté a rockeři jsou takoví.
 metalový koncet

Metalisté musejí mít dlouhé vlasy

 Tohle je asi nejčastější omyl, se kterým se metalisté setkávají. Pravdou je, že velké množství metalistů má dlouhé vlasy, jenže existuje možná ještě větší množství lidí, kteří metal poslouchají a mají klasické střihy vlasů. Dlouhé vlasy jsou s metalem sice spojeny, ale opravdu není pravdou, že by metalisté museli mít vlasy dlouhé.
 

Metalisté o sebe nedbají

 Lidé si myslí, že díky jejich nekonvenčnímu stylu oblékání, kdy oblečení je většinou černé a nezřídka z kůže jsou metalisté upocení a smradlaví. Ale nenechte se mýlit, spousta metalistů, hlavně těch dlouhovlasých, o sebe pečuje, a to častokrát i více než běžná populace. Přeci jen dlouhé vlasy potřebují více péče a úprav než klasické pánské střihy.
 
Proto až příště na ulici potkáte dlouhovlasou postavu, oblečenou celou v černém a pohupující se do rytmu elektrických kytar, nemusíte se ničeho bát, jsou to lidé jako vy jen s trošku jiným stylem.