Existuje spousta druhů pokojových rostlin, které můžete snadno pěstovat i v bytech. Byty navíc mají tu výhodu, že teplota vzduchu i vlhkost bývají stálé. Pak už záleží jen na tom, kolik prostoru chcete zeleni doma věnovat.
Vysoké rostliny, mezi které patří kupříkladu banánovník, tchýnin jazyk, různé druhy ibišků či kávovník a další, zabírají poměrně značný prostor. Potřebují slunná stanoviště, nejlépe u okna. Pokud se o ně nestaráte a pořádně je nezastřiháváte, mohou Vám přerůst přes hlavu. A to doslova. Je tedy nutné dbát o jejich zastřihnutí, je-li to možné. Též se hůře přesazují a vyžadují velké květináče a spoustu živin. Snadno se tak z nich může stát nevzhledná rostlina.
Nízké rostliny můžete oproti tomu umístit třeba na parapet, skříň či stůl, prostě tam, kde nebudou zase tolik překážet. Nejlepším příkladem jsou pokojové fialky. Krásná a dlouho kvetoucí rostlinka potěší každé oko pěstitele. A co s péčí o ni? Není to nic náročného. Stačí zalévat, přihnojit, přesadit, odstranit špatné lístky a je to. Dejte si však pozor na škůdce či onemocnění této rostliny. Se vším se dá bojovat, jen to chce správný přípravek.
A pro lenochy či zapomětlivé lidi existuje rostlina, která není vůbec náročná. Jedná se o různé odrůdy kaktusů. Některé vyžadují trochu pozornosti, jiné můžete mít jen jak zasazené a občas, když si náhodou vzpomenete, je zalijete. Ono vynechávání zálivky má kupodivu i dobrý vliv na rostlinu. Nechcete-li kaktusy na zimu vyndávat z hlíny a dávat přezimovat do sucha a tmy, aby další rok kvetli, stačí je měsíc či dva prostě nezalít. Poté po pravidelné zálivce většinou vykvetou.
Pak je tu ještě možnost vázy a květin řezaných, ty ale dlouho nevydrží. Je potřeba je často vyměňovat, což se může prodražit. Pokud však máte zdroj květin zdarma, může Váš byt vypadat každou chvíli jinak, dle toho, jaký druh květiny zrovna zvolíte.