Každý máme strach z onemocnění, ať se jedná o jakékoli. Mezi strašáky dnešní doby patří také onemocnění týkající se funkčnosti mozku. Alzheimerova a Parkinsonova choroba patří mezi ty nejčastější. Obě nemoci postihují spíše osoby s vyšším věkem. Ani to, ale nemusí být pravidlo. Může se stát, že onemocnění se projeví po prodělání mozkové příhodě nebo po ischemické srdeční příhodě.

mozek

Na Parkinsonovu chorobu mohou upozornit příznaky jako šouravá nejistá chůze i ztuhnutí svalstva. Alzheimerova choroba se spíše vyskytuje s příznaky ve změně chování, emocích a poruchami paměti, řeči a ostatními kognitivními funkcemi. U nemocného se mohou objevit i projevy nesoběstačnosti. Projevy většinou bývají plíživé a nenápadné. Často si jich postižený v začátcích nemoci nevšimne. Starší lidé většinou tyto příznaky přisuzují přirozenému stárnutí, ke kterému krátkodobá ztráta paměti může také patřit aniž by se právě jednalo o Alzheimerovu chorobu. Problému si dříve všimne okolí kolem nemocného. Nemocný se ptá stále dokola na jednu otázku, nepamatuje si věci, které již proběhly. Ztrácí předměty a často je snížena funkce k ovládání běžných spotřebičů. Problém nastává, když se nemocný člověk přestává orientovat při cestování v dopravě, nákupech nebo ztrácí zájem o hygienu a koníčky. Máte-li podezření, že u vás počínají příznaky těchto onemocnění, co nejdříve navštivte lékaře. Choroby léčitelné bohužel nejsou, některé léky mohou proces nemoci zpomalit.

mozek

Můžeme onemocněním předejít? Dodržovat byste měli zdravotní styl. Snažte se konzumovat kvalitní stravu – ryby, ořechy, ovoce, zeleniny, potraviny obsahující antioxidanty a nenasycené mastné kyseliny. Udržujte mozek v činnosti. Čtěte, luštěte křížovky a kvízy. Klidně se učte novým jazykům. Najděte s aktivity, při kterých musíte zaměstnat mozkové buňky.