Vyzáblé ženy vidíme velmi často v novinách i časopisech, a tak jistě každý z nás ví, že se touha po krásné a vysněné postavě může zvrtnout v anorexii. Ale to, že se anorexie nevyhýbá ani silnějšímu pohlaví už nám poví málokdo. Přitom tento problém postihuje čím dál více mužů. Jak je to možné?

metr

Porucha příjmu potravy se přičítá zejména vlivu psychologických a sociálních faktorů. Lidí, kteří anorexií trpí, neustále přibývá, dokonce v některých rodinách trápí i více generací.  Postihuje lidi všeho věku, tělesných tvarů, váhy, sexuální orientace i socioekonomické úrovně. Každým rokem nabude až 20% nárůst lidí (z toho je čtvrtina mužů), kteří touto nemocí onemocní. Jde o vážné psychiatrické onemocnění, které se ne vždy řeší zavčasu, proto také přibývá nárůst úmrtnosti.

cvičení

Nespokojenost s vlastním tělem souvisí s nespokojeností se sebou
Touha mít nejkrásnější tělo na světě a nespokojenost s tím současným vede lidi k tomu, aby omezovali přísun potravy na minimum. Tělo se tak začne každým dnem měnit, až z něho ale nakonec zůstane jen kostra potažená kůží. Nic hezkého pro pastvu očí. Smutné ovšem je, že i takto vyzáblí lidé mají neustále pocit, že jsou tlustí. Vidí se jinak, než jak je vnímá okolí. Připomínky na jejich hmotnost nepřijímají a nadále věří, že jsou tlustí. Nejde ale jen o úbytek na váze, ale o celkovou vyčerpanost a podvyživenost organismu. Lidem, kteří jsou posedlí svou váhou, se ale může tento jev stát osudným. Uzdravení je však možné, i když dlouhé a trnité, a vede přes řadu zdravotních komplikací.

běh

Mužská anorexie
Jak jsme již uvedli, porucha příjmu potravy se nevyhýbá ani mužům. I u nich se toto onemocnění stává velkým problémem. Co tedy muže vede k tomu, aby se omezovali v jídle?
Nejvíce anorexie postihuje muže, kteří se pohybují ve světle modelingu, nebo také herce, tanečníky a sportovce. Zkrátka všechny, kteří přikládají velký význam dobrému vzezření, štíhlé postavě a upravenosti. Ideál mužské krásy vyžaduje být štíhlí a fit. Muži jsou tak vystaveni většímu tlaku na stravovací omezení i držení diet. Snaha dosáhnout dokonalosti nezdravým způsobem pak způsobí závažnou anorexii.