Vlastnit koupací plochu je samozřejmě velkou přidanou hodnotou, ale v případě, že se o ni nebudete starat jako správný hospodář, brzy se znečistí.

Vhodná chemie do vody

Léto vždy bylo spojeno s velkými teply, ale to, co přišlo během květná až srpna do našich končin, nemělo nic společného s tím, na co jsme byli do té doby zvyklí. Vedra až k zalknutí u nás samozřejmě byla také, ale vždy tu byla pouze pár dní, nikoliv však týdnů. Tropické dny se změnily v týdny, což nemělo pozitivní vliv ani na rostliny, ani na zvířectvo a samozřejmě to nedělalo dobře ani lidem. Je rozdíl mezi teplým a horkým počasím, kdy se v druhém případě zpotíte i když přecházíte pokoj. V takovém počasí je lepší zalézt si někam do stínu nebo ještě lépe do vody.

Modrá voda

Problém je, že stejný nápad má také většinové obyvatelstvo, takže ve dnech, kdy tomu sluníčko opravdu dává, je většina veřejných plováren kompletně zaplněná, a to samé se dá říci od rybnících, nebo přehradách. Pokud se nechcete nikde tlačit v davu, nejlepším řešením pro vás je pořídit si na zahrádce vlastní koupací plochu. Nemusí se jednat o nic velkolepého, pro zchlazení bohatě postačí menší konstrukce, která navíc nemusí být za každou cenu zapuštěná do země. Nadzemní bazény jsou dnes v kurzu, a i když trochu nabourávají profil zahrady, většině lidí to nevadí. Jsou totiž levné a člověk se v nich může krásně zchladit. Ovšem pouze za předpokladu, že máte čistou vodu.

Chlór vládne

Vodu nejlépe vyčistíte pomocí speciální chemických preparátů. V našich zeměpisných šířkách to je hlavně chlór, který používá 95 % majitelů veřejných i domácích vodních ploch. Není to ale dokonalý přípravek. Koupáním v takto ošetřené vodě může způsobit podráždění pokožky, případně oční sliznice. pro takové případy jsou tu ale i jiné preparáty, obdobně účinné.

Plavání

Léčivá lázeň

Do vody můžete dávat klidně i přípravky s aktivním kyslíkem. Jsou sice dražší než chlór, ale nedráždí a svou práci udělají stejně dobře. Chcete-li si udělat doma léčivou lázeň, můžete využít k dezinfekci třeba mořskou sůl do bazénu, která dělá pokožce velice dobře. Bez solonizační jednotky, která už něco stojí, však není tak účinná, jak byste si možná představovali.