Tvoří se vám poměrně často zubní kámen, a to i přesto, že si zuby čistíte pravidelně? Začínají vám krvácet dásně a projevuje se u vás již dokonce zánětlivý proces? A přemýšleli jste někdy nad tím, jak je to možné, že snad vaše zuby jsou nekvalitní, a že je to dědičný problém? Jistě, že genetika tu také může hrát jistou roli, ale největší problém bude pravděpodobně ve vás, ve vašem způsobu čištění zubů. Něco zkrátka děláte špatně a my se v této úvaze zřejmě přiblížíme k oné příčině.
Známý neznámý mezizubní kartáček – možná, že právě vy jste o něčem takovém kdysi někde slyšel, ale domníváte se, že jde jen o technickou pomůcku nahrazující párátko, to když se například zaklíní mezi zuby kus jídla a vy jej potřebujete uvolnit. To je samozřejmě nesmysl – mnohem hlubší význam mezizubních kartáčků tkví v tom, že odstraňují z mezizubních prostor zubní plak. Vrstva plaku tu pak postupně obnažuje dásně vznikem zubního kamene a může to skončit až paradentózou a ztrátou zubů. Na pracovišti dentální hygieny v Praze 1 vám trpělivě vysvětlí, jak správně provádět čištění zubů mezizubními kartáčky, a také jak poznat vhodnou velikost kartáčků. Mezizubní kartáček je zkrátka základní pomůcka, která by neměla chybět v žádné domácnosti.
Dentální nit – s dentální nití je to podobné, ta také slouží pro odstraňování plaku z mezizubních prostor, zejména z míst, kam se již mezizubním kartáčkem nedostanete. Dentální nit tedy není žádné ohebné párátko, i když samozřejmě s ní můžete z mezizubních prostor odstranit zbytky jídla.
Podstatné je vědět, že klasický kartáček k důkladnému vyčištění zubů nestačí, jeho štětiny nikdy nedosáhnou do takové hloubky mezizubních prostor, aby je zbavily plaku, a pokud tento fakt ignorujete, připisujete se na seznam lidí, kteří mohou přijít o své zuby předčasně, v relativně mladém věku.