Kde se rtuťová výbojka uplatní

S rtuťovou vysokotlakou výbojkou se již v pouličním osvětlení setkáte velice zřídka. Tam jsou postupně nahrazovány svými souputníky – sodíkovými či halogenidovými zdroji. Mají však stále svá pozitiva, která ani v osvětlování budov, ulic a veřejných prostranství nejsou zanedbatelná.
Poměrně často však lidský život provází v technické oblasti technologických zázemí průmyslové výroby. Jako příklad můžeme uvést UV lampy do solárií a zařízení podobného typu (horské slunce), lakýrnické provozy, kde rtuťová výbojka slouží k vytvrzování a zpevnění nátěru, výrobu kompozitních materiálů a lepených spojů a některé další činnosti.
Jaké výhody můžeme očekávat od rtuťových vysokotlakých výbojek
Polohovatelný zdroj – především nezáleží na umístění výbojky ve svítidle vzhledem k její ose vůči zemskému středu, což může být naopak problematické u některých sodíkových či metalhalogenidových výbojek.
Odolnost vůči mrazu – můžete se na ni spolehnout jak v letním vedru, tak i v extrémních mrazech, bez problémů startuje i při teplotách kolem 20 stupňů pod nulou.
Nízké výrobní náklady – v průběhu několika desítek let se rtuťové výbojky Lightpark.cz vyráběly již rutinními procesy, čímž se snížila výrobní náročnost a požadavky na surovinové a energetické zdroje. Automatické výrobní linky mohou snížit cenu těchto výrobků na minimum.
Žádný zapalovač – uvnitř tělesa se nachází pouze tlumivka, odpadá tedy starost o činnost zapalovače a tím se snižují náklady na provozní údržbu.
Velmi dlouhá životnost – pohybuje se řádově kolem 15 tisíc hodin v závislosti na typu zdroje a také výrobci. Tedy opět nižší náklady na pravidelnou výměnu výbojek.
Světelný tok – jeho hodnota se v průběhu životnosti příliš nemění, zdroje pracují spolehlivě po dobu řady let a snížení intenzity světelného toku je maximálně 15 – 20 procent.